Grand Ring: leseni simbol prihodnosti in ponosa na Expo 2025 v Osaki

Svetovna razstava Expo 2025 bo med 13. aprilom in 13. oktobrom 2025 odprla svoja vrata v Osaki na Japonskem. Dogodek, ki ga svet nestrpno pričakuje, bo pod geslom “Oblikovanje prihodnje družbe za naše življenje” gostil države, podjetja in vizionarje z vsega sveta. Srce in simbol te svetovne razstave pa bo nekaj res izjemnega – Grand Ring, največja lesena arhitekturna struktura na svetu.

SWL_trendi_grand_ring
SWL_trendi_grand_ring
SWL_trendi_grand_ring

Lesena mojstrovina epskih razsežnosti

Grand Ring ni le stavba – je umetnina, simbol in prostor srečevanja. Njegova osupljiva krožna konstrukcija obsega skoraj 2 kilometra dolžine, notranji premer meri 615 metrov, zunanji pa 675 metrov. S širino 30 metrov in višino do 20 metrov se mogočno razprostira nad osrednjim delom razstavišča, kot neprekinjen lesen objem, ki povezuje vse paviljone, obiskovalce in ideje. Sredi tehnološkega napredka in visokih stavb iz stekla in jekla je prav les tisti, ki prevzema vlogo glavnega protagonista Expa. V Grand Ringu je uporabljenih približno 27.000 kubičnih metrov lesa – pretežno domače japonske cedre in ciprese, pa tudi nekaj škotskega bora. Del lesa prihaja iz regije Fukušima, kar projektu daje še posebno simboliko – iz naravne katastrofe v svetovno priznan simbol obnove in prihodnosti. 

To ni zgolj arhitektura – to je sporočilo svetu: naravni materiali, tradicija in trajnostna vizija imajo mesto tudi v najbolj naprednih konceptih prihodnosti.

Sodobna zasnova z dušo tradicije

Grand Ring je zasnoval priznani arhitekt Sou Fujimoto. Navdih je črpal iz tradicionalnih japonskih lesenih konstrukcij in združil stoletja stare tehnike z najnovejšimi tehnološkimi pristopi. Uporaba tradicionalnih spojev “nuki”, ki se uporabljajo v templjih in svetiščih, daje konstrukciji dušo, medtem ko njena velikost in izvedba vzbujata globoko spoštovanje.

Poleg estetske in simbolne vrednosti ima Grand Ring tudi pomembno funkcionalno vlogo – služi kot osrednja promenada razstavišča. Obiskovalcem ponuja zavetje pred dežjem in soncem, obenem pa se lahko sprehodijo po strehi objekta, ki nudi panoramski razgled na razstavišče, morje in živahno Osako. Je prostor povezovanja, refleksije in občudovanja. 

Navdih za svet, ustvarjen iz narave

Marca 2025 je Grand Ring prejel uradno priznanje Guinnessove knjige rekordov kot največja lesena arhitekturna struktura na svetu. To ni le dosežek za Japonsko – to je praznik za vse, ki verjamemo v moč naravnih materialov, v dediščino rokodelstva in v lepoto trajnostnega oblikovanja. Na Expo 2025 bo svet občudoval najnaprednejše tehnologije in ideje – a osrednji simbol dogodka bo les. Grand Ring dokazuje, da prihodnost ni nujno zgrajena iz jekla in betona – lahko je zgrajena tudi iz lesa, spoštovanja, zgodovine in vizije. Naj ta mogočni krog postane tudi za nas navdih, da lesu – naravnemu, toplemu in žlahtnemu materialu – damo mesto, ki si ga zasluži: v središču našega bivanja, razmišljanja in ustvarjanja. 

SWL_trendi_grand_ring
SWL_trendi_grand_ring

Uživamo, ko lahko z vami delimo naše navdušenje do lesa.
Če želite prebrati več takih člankov, vas vabimo, da se naročite na naše novice!

Morda vas zanima tudi:

SLOWOODLIFE_bivanje_z_lesom_kauri

Drzno oblikovanje v lesu: pohištvo iz jurskega sveta

Bi pogostili svoje najdražje za dekorativno mizo, narejeno iz lesa enega najbolj nenavadnih dreves na svetu, ki je za povrh star 50.000 let? Prisluhnite izjemni pohištveni zgodbi, ki jo piše italijansko podjetje.
SLOWOODLIFE_bivanje_z_lesom_majamaja

Majamaja Wuorio eko-hiška

Če želite vsaj za kakšen dan ubežati stresu vsakodnevnega življenja, dobro izkoristiti dopust in uživati v naravi, poleg tega pa biti še okolju prijazni, je eko-hiška Majamaja Wuorio idealna izbira za vas. Simpatična hiška na otočju Laajasalo, nedaleč od finske prestolnice, postavlja v ospredje žlahtno navezo med človekom in naravo.
SLOWOODLIFE_bivanje_z_lesom_sodobna_pensilvanska_hiša

Sodobna pensilvanska kmečka hiša

Na travniku družinske kmetije z 280 hektarji v presunljivi naravni pokrajini so pri Cutler Anderson Architects zasnovali štirisobno sodobno podeželsko hišo, ki je vsebinsko povezana z lokalno skupnostjo. Navdih za obliko stavbe so arhitekti poiskali v vernikularni, torej ljudski arhitekturi, v skednjih, in ponudili izjemno sodobno interpretacijo tradicionalne lesene strukture.