Matjaž Grm, MBA, glavni izvršni direktor Jelovica hiš

“Družinske hiše mojih otrok bodo zagotovo lesene”

Z več kot 120-letno zgodovino je Jelovica eno najstarejših in najprepoznavnejših imen v svetu montažne lesene gradnje. Danes pa pod vodstvom Matjaža Grma, MBA, podjetje ne ostaja le čuvar dediščine, temveč jo nadgrajuje z inovacijami, digitalizacijo in pogumnimi strateškimi usmeritvami. S prefinjenim razumevanjem sodobnih potreb kupcev, tako doma kot v tujini, Jelovica z jasnimi cilji in spoštovanjem tradicije oblikuje nove standarde sodobne lesene gradnje.

Foto: Aleš Rosa; arhiv Jelovica Hiše
Pogovor: Dušan Waldhütter

SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič

V pogovoru z glavnim izvršnim direktorjem smo osvetlili, kako poteka transformacija podjetja znotraj dinamičnega evropskega okolja, zakaj se je podjetje po uspešnem izvoznem obdobju znova močneje usmerilo na domači trg ter kako danes Jelovica s strokovnostjo, izkušnjami in sodobnim pristopom soustvarja prihodnost lesene gradnje v času, ko ta postaja temelj ne le individualne gradnje, temveč tudi večstanovanjskih rešitev.

Jelovica ima več kot 120 let izkušenj z gradnjo lesenih objektov in je med prvimi podjetji, ki so pri nas razvijala montažno gradnjo. Kako danes v podjetju gledate na to dolgo tradicijo – kot prednost, odgovornost ali morda oboje?

Jelovica, z 120-letno tradicijo ter več kot 80 leti od postavitve prvega naselja lesenih montažnih hiš v Kranju, je skozi svojo pestro zgodovino kot največji proizvajalec montažnih hiš in stavbnega pohištva v regiji dosegla izjemen pomen.

Vsakomur, ki danes vodi podjetje, to prinaša veliko mero spoštovanja do preteklosti in hkrati odgovornost za ohranjanje in nadgradnjo te dediščine. Osebno se zavedam tega, hkrati pa vem, da današnji časi postavljajo s strani trga in potrošnika drugačne zahteve in podjetje se mora temu prilagoditi in posodobiti.

POVRATEK NA DOMAČI TRG IN NOVA ARHITEKTURNA PONUDBA

Vaše podjetje se v zadnjih letih ponaša z več kot 80 % izvoza montažnih hiš na tuje trge, predvsem v Švico, Nemčijo in Italijo. Zdaj pa znova intenzivneje nagovarjate domačega kupca. Kaj je botrovalo tej strateški odločitvi?

Jelovica je kot blagovna znamka najbolj prepoznavna na domačem trgu, kjer so možnosti za ponudbo celovitega produkta in storitve – montažne hiše na ključ, visokokakovostna okna – ter zaupanje strank bistveno večje kot v tujini.

Zato smo v zadnjih dveh letih več pozornosti namenili domačemu trgu – s proaktivnejšim pristopom do strank, vrhunsko izvedbo na ključ ter popolnoma prenovljeno in na novo razvito ponudbo kataloških hiš. Te so po arhitekturi in dostopnosti prilagojene slovenskemu trgu, hkrati pa omogočajo visoko stopnjo prilagodljivosti in brezkompromisno kakovost. Na domačem trgu smo zaznali tudi potencial v segmentu večstanovanjskih stavb v panelno lesenih konstrukcijah – podobno kot že vrsto let uspešno izvajamo za tuje naročnike. 

Ti so prepoznali našo tehnično odličnost pri konstrukcijskem projektiranju, kakovost proizvodnje, hitro montažo in predvsem navdušenje končnih uporabnikov nad kakovostjo bivanja v lesenih objektih. Najboljši primer naše usmeritve v ta segment je projekt izgradnje prvega večstanovanjskega bloka v Sežani, ki se zaključuje. Ponosni smo tako mi kot tudi naročnik.

SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič

Katere so po vašem mnenju ključne razlike med pričakovanji slovenskih in zahodnoevropskih kupcev – tako pri oblikovanju hiše kot pri celotnem procesu gradnje?

Vsak trg ima drugačna pričakovanja, bivanjske navade, lokalno specifično regulativo in zahteve kupcev. In tega se more vsako podjetje v našem sektorju zavedati, zato je tudi težko nastopati na več kot 3-4 trgih naenkrat. Sami smo usmerjeni poleg domačega trga zgolj na 4 bližnje zahodnoevropske trge. Če primerjam slovenski trg, bi rekel, da smo se v Jelovici na najzahtevnejših evropskih trgih izoblikovali do te mere, da slovenskemu kupcu lahko ponudimo izdelke najvišje kakovosti po zelo dostopnih cenah. Pri tem pa se uspemo prilagajati vsaki individualni zahtevi naročnika. Tudi pri kataloških hišah se znamo učinkoviti prilagajati z rešitvami po meri stranke.

V vaših predstavitvah pogosto poudarjate, da ima Jelovica kot proizvajalec celovito znanje in zmožnost prilagoditve. Kako danes konkretno odgovarjate na potrebe slovenskih kupcev, ki morda niso tako standardizirane kot na izvoznem trgu?

Kot sem nakazal v prejšnjem odgovoru je proaktivna prilagodljivost ena od naših vrednot poleg brezkompromisne kakovosti in velikokrat tudi pionirskega poguma, predvsem, ko vstopamo v najzahtevnejše projekte. Slovenskemu kupcu pa želimo ponuditi bodisi individualno po meri zasnovano hišo ali izbor iz kataloških hiš, kar pomeni cenovno bolj dostopno rešitev, ki je energetsko in kakovostno na najvišjem možnem nivoju in se hkrati še vedno lahko individualno prilagaja lokacijski zahtevi ali želji kupca.

Govorimo o možnosti izbora izmed štirih konstrukcijskih rešitev oziroma sistemov, različnih arhitekturnih stilov – klasik, trend, kubus, prima – delnih prilagoditev tlorisov, zaključnih detajlov, izborov materialov, oblike nadstrešnic in zaključnih fasad za končni individualni izgled hiše. Pri tem pa smo ostali edini proizvajalec montažnih hiš z lastno proizvodnjo lesenih oken in tudi s tem se lahko bolje približamo individualnim zahtevam strank.

VEČSTANOVANJSKE REŠITVE KOT NOV MEJNIK

Prav zdaj izvajate projekt, ki je za leseno gradnjo v Sloveniji prelomen – prvi večstanovanjski objekt zgrajen v okvirno-panelni leseni tehnologiji. Kaj vas je pripeljalo do tega, da ste prav ta projekt izvedli doma, čeprav imate s podobnimi že vrsto izkušenj iz tujine?

Naročnik v Sežani je iskal rešitev za statični in konstrukcijski izziv pri nadgradnji obstoječega objekta v večstanovanjski blok s tremi nadstropji in 16 stanovanji. V Jelovici smo mu ponudili celovito strokovno podporo ter proaktivno pristopili k reševanju izziva z lažjo, leseno okvirno-panelno konstrukcijo, ki bistveno razbremeni obstoječo nosilno strukturo. Pri tem smo uporabili znanje in izkušnje iz podobnih projektov v tujini, razvili statično rešitev, prevzeli izvedbo do zaključne faze in zagotovili popolno koordinacijo gradbišča. Zunanjo ureditev je izvajal drug partner, medtem ko smo mi zagotovili učinkovito in natančno izvedbo vseh ključnih gradbenih faz.

Objekt v Sežani je bil postavljen v manj kot enem mesecu in je kombinacija različnih lesnih tehnologij, med drugim tudi CLT. Kaj menite, da je pri tem projektu najbolj prepričalo investitorja in kupce?

Hitrost izvedbe, torej postavitev zunaj dokončanega objekta vključno s kritino v manj kot mesecu dni, brez hrupa in prahu, ki bi motil okoliške prebivalce; zelo transparenten in pregleden pristop po fazah izvedbe; zelo konkurenčna cena za visoko kakovostno izveden objekt najvišjega možnega energetskega razreda z 90 % manjšim ogljičnim odtisom glede na primerljivo betonsko gradnjo. Končnim kupcem pa je investitor ponudil še možnost hitrejše vselitve in stanovanjske enote visokih standardov bivanja z lesom.

 

V tujini so tovrstni objekti že standard, v Sloveniji pa šele prihajajo. Vidite realno možnost, da se lesena večstanovanjska gradnja pri nas razširi – denimo kot del reševanja stanovanjske problematike?

Lesena večstanovanjska gradnja je idealna za objekte do štirih etaž oziroma za enote s 6 do 20 stanovanji. V primerjavi s klasično betonsko gradnjo ponuja bistveno boljši odgovor na izzive kakovosti, preglednosti in hitrosti izvedbe, hkrati pa odlično naslavlja potrebe sodobnih kupcev po višjih bivalnih standardih po dostopni ceni. Energetska učinkovitost in trajnostni vidik pa pri tem presegata klasične pristope. V tujini, kjer je zavest o trajnostnem bivanju višja, kupci že danes zahtevajo izključno leseno gradnjo. Investitorji pa nas izbirajo zaradi natančne izvedbe in zanesljivih rokov. Zakaj bi bilo v Sloveniji drugače?

SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič

DIGITALNA PODPORA IN OSEBNA PRILAGODLJIVOST ZA SODOBNEGA KUPCA

Ob lansiranju prenovljene spletne strani ste predstavili tudi povsem novo kolekcijo kataloških hiš, razdeljeno v štiri arhitekturne sloge. Kaj je bil glavni namen te prenove – odgovor na potrebe trga, modernizacija ponudbe ali oboje?

Z novo ponudbo kataloških hiš želimo pri Jelovici bolj proaktivno nagovoriti domači trg. Gre za premišljeno zasnovano kolekcijo hiš, ki temelji na tipskih tlorisih, a omogoča številne prilagoditve – od arhitekturnega sloga in izbora materialov do fasad, strešnih detajlov in nadstrešnic.

Pri razvoju smo združili dolgoletne izkušnje, napredno tehnologijo, povratne informacije naših strank ter strokovno znanje arhitektov in konstruktorjev. V sodelovanju z arhitektom Anžetom Zalaznikom smo ponudbo v celoti prenovili in jo optimizirali v sodobnih 3D okoljih, povezanih z našimi konstrukcijskimi sistemi. Rezultat je ponudba, ki omogoča hitrejšo pot do doma – z nižjimi stroški projektiranja in jasno predstavitvijo možnosti na naši prenovljeni spletni strani.

Novi katalog poleg arhitekturne raznolikosti vključuje tudi štiri različne stenske sisteme in jasno predstavljen nabor nadgradenj, vključno z naprednim energetskim paketom. Kaj je po vašem mnenju danes tisto, kar najbolj nagovarja sodobnega kupca?

 

Sodobni kupec hiš še vedno predvsem išče individualno obravnavo, v Jelovici jih tudi pri kataloških hišah lahko prilagajamo rešitve njihovim potrebam, nenazadnje lokacijske informacije oz. zahteve definirajo mnogo omejitev, ki jim je moč zadostiti zgolj s prilagajanjem rešitev. V Jelovici želimo z enostavnostjo izbire tako konstrukcijskih rešitev, energetskih razredov kot možnosti nadgradenj poenostaviti uporabniško izkušnjo pri izbiri doma, predvsem pa zagotoviti brezkompromisno kakovost in zanesljivost pravočasne izvedbe, vse po zelo konkurenčnih cenah.

Ena najpogostejših dilem pri tipskih hišah je prilagodljivost. Kako Jelovica danes omogoča individualizacijo – da hiša ne ostane “iz kataloga”, ampak postane dom po meri?

Prilagodljivost v polnem pomenu besede lahko pomeni tudi popolna sprememba dimenzij in tlorisnih postavitev kataloške hiše v novo enoto, vendar v takem primeru že govorimo o hiši po meri, torej z drugačno individualno kalkulacijo cene.

Pri kataloških hišah pa, v okviru minimalnega doplačila, dopuščamo izbor arhitekturnega stila glede na izbrano velikost in tloris, obračanje in zrcaljenja celotnega tlorisa za prilagajanje na lokacijo, prilagajanje določenih predelnih sten in s tem velikosti prostorov, višine kolenčnih zidov, zaključke napuščev, izbore nadstreškov oz. zunanjih teras, za katere se stranka lahko odloča dokupiti kasneje.

Izbori materialov streh, fasad, oken, senčil notranje opreme pa so tako prilagodljive posameznikovim željam in jih stranka izbere iz nabora možnosti.

Del vaše prenove je bil tudi napreden digitalni konfigurator na spletni strani, kjer kupec lahko preizkusi tlorise in cene različnih modelov. Kakšni so prvi odzivi uporabnikov – in ali se že kaže učinek na povpraševanje?

Digitalni konfigurator na naši novi spletni strani je odgovor na izziv preglednosti ponudbe novih kataloških hiš Jelovica. Novo kolekcijo smo zasnovali z mislijo na uporabniško izkušnjo, ki se začne z jasnim in enostavnim razumevanjem izbire. S pomočjo konfiguratorja lahko uporabniki hitro filtrirajo hiše glede na velikost, arhitekturni slog, izhodiščno ceno in si ogledajo tlorise najbolj ustreznih modelov.

Za nadaljnji korak pa je ključen obisk pri našem prodajnem svetovalcu, ki stranko strukturirano vodi skozi možnosti in upošteva omejitve konkretne gradbene parcele. Individualna obravnava je za nas ključna pri oblikovanju rešitve, ki resnično ustreza življenjskemu slogu kupca. 

SWL_novica_Inovacije_v_lesarstvu
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič
SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič

LES KOT MATERIAL PRIHODNOSTI – IN OSEBNA IZBIRA

Jelovica se uvršča med finančno najbolj stabilna podjetja v panogi, obenem pa ste nosilec certifikata Green Star in delate iz energetsko samooskrbne proizvodnje. Kako pomembno vam je, da podjetje gradi dolgoročno zaupanje – ne le z izdelki, temveč tudi s poslovno kulturo?

Dolgoletna tradicija podjetja nosi že sama po sebi nekaj zaupanja. Vendar se to gradi predvsem skozi medčloveške odnose in stabilnosti poslovanja v kakršnikoli tržno -ekonomskih razmerah. Temu smo v Jelovici vedno dali velik pomen, zaupanja vredni in zavzeti sodelavci so pa so ključnega pomena in na temu gradimo naše poslovanje.

Vaši objekti dosegajo skoraj nič-energijski standard, uporabljate les iz trajnostno upravljanih gozdov, konstrukcija pa je visoko prefabricirana in natančna. Kako pomembno je, da o leseni gradnji ne govorimo več kot o alternativi, ampak kot o standardu za prihodnost?

Lesena gradnja v Evropi v zadnjih letih pridobiva na pomenu. Delež novogradenj enostanovanjskih in večstanovanjskih objektov v leseni konstrukciji se je v zadnjem desetletju povečal s 15 % na več kot 25 %. V številnih alpskih regijah sosednjih držav je les celo že postal prevladujoč način gradnje. Tudi v Sloveniji opažamo rast deleža lesenih enostanovanjskih hiš – upamo, da se bo podoben trend uveljavil tudi pri večstanovanjskih objektih.
Žal pa v Sloveniji, kljub zapletenim in dolgotrajnim postopkom pridobivanja gradbenih dovoljenj, popolnoma manjka sistem certificiranja izvajalcev lesene gradnje. Ti bi morali predstavljati osnovno zagotovilo za kakovostno in statično varno izvedbo ter postavljati minimalni standard za vstop na trg.

V Jelovici brez ustreznih certifikatov za konstrukcijske sisteme in statične zasnove sploh ne bi mogli nastopati na tujih trgih. Medtem pa lahko v Sloveniji na trg vstopajo tudi izvajalci brez dokazil o ustreznosti, kar zmanjšuje zaupanje v leseno gradnjo in pogosto vodi do slabših uporabniških izkušenj – kljub morda privlačni začetni ceni.

Jelovica danes ni več le proizvajalec hiš, ampak celovit izvajalec, ki kupcu nudi vse od svetovanja do izvedbe. Kje vi osebno vidite največjo dodano vrednost tega modela – in kako to vpliva na uporabniško izkušnjo?

Današnji kupec išče predvsem zanesljivost, kakovost in pravočasno celovito izvedbo – od svetovanja do vselitve. Proizvajalci montažnih hiš imamo pri tem pomembno prednost pred klasično gradnjo, saj lahko celoten proces učinkovito obvladamo, zlasti pri enostanovanjskih objektih in prepričan sem, da bomo to vse bolj uspešno prenašali tudi v večstanovanjske projekte.

Velik del konstrukcije natančno načrtujemo že v fazi projektiranja, montažni elementi pa se izdelajo v tovarni pod nadzorovanimi pogoji, kar omogoča hitrejšo, kakovostnejšo in bolj predvidljivo gradnjo na sami lokaciji. S tem prihranimo investitorjem številne skrbi – ni potrebe po usklajevanju različnih izvajalcev, zmanjšamo tveganja ter zagotovimo pravočasno, kakovostno in cenovno konkurenčno izvedbo.

Končna uporabniška izkušnja je največkrat odraz prav te predpriprave: ko se čim več elementov vgradi že v tovarni, je izvedba na gradbišču hitra, čista in usklajena.

Kot direktor podjetja z dolgo tradicijo in hkrati zelo sodobno naravnanostjo, kako bi sami opisali svoj način vodenja – kaj želite, da Jelovica izraža skozi svoje ekipe, projekte in odnose s strankami?

Moj način vodenja temelji na zaupanju, odgovornosti in opolnomočenju sodelavcev, sam pa želim tim voditi z zgledom, določanjem strategije rasti in oprijemljivih vmesnih ciljev, ter pri tem deliti čim več svojih izkušenj iz različnih industrij in funkcij, ki sem jih v svoji karieri imel kar nekaj. Usmerjenost h kupcu in nenehnemu napredku, pošteni partnerski odnosi in zagotavljanje izvedbe obljubljenega se mi zdijo v mojem načinu vodenja ključni gradniki gradnje zaupanja in spoštovanja.

Za konec še bolj osebno: ste se zaradi dela z lesom in montažno gradnjo morda drugače začeli ozirati na prostor, v katerem živite? Kaj vam danes osebno pomeni les kot material?

V mojem času gradnje družinske hiše pred skoraj 20 leti, je bila gradnja z lesom še na drugačni zrelostni stopnji kot je danes. Zato živim v klasično grajeni hiši z veliko vidnih lesenih elementov. Ti ne zahtevajo posebnega vzdrževanja. Razvoj materialov, konstrukcijskih rešitve, možnosti oblikovanja in predvsem kakovost izvedbe so šli v montažni gradnji z lesom skozi tektonske korake v zadnjih letih.

Družinske hiše mojih otrok bodo zagotovo lesene, ker les kot naravni material vodi nazaj k nevtralizaciji vseh negativnih ogljičnih odtisov, ki jih kreira sodobna družba. Predvsem pa les zalo pomirjujoče deluje na bivanjsko udobje lastnega doma in nenazadnje v Sloveniji delamo najboljše montažne lesene hiše. Zato skoraj ni razloga zakaj naslednja hiša ne bi bila lesena.

SWL_novica_Inovacije_v_lesarstvu

Uživamo, ko lahko z vami delimo naše navdušenje do lesa.
Če želite prebrati več takih člankov, vas vabimo, da se naročite na naše novice!

Morda vas zanima tudi:

SLOWOODLIFE_Tbilisi

Z vrhunsko zgodbo iz Sevnice v prestolnico Gruzije

Kako se je Stilles iz Sevnice podpisal pod opremo in izvedbo interiera hotela Paragraph Freedom Square – Luxury Collection Hotel v Tbilisiju

SWL_maratonca

Hiša za dva maratonca: Kako je bivati v domu, ki ne predstavlja cilja, ampak izhodišče

Ko sta Helena in Matjaž Čampa iz Stične začela razmišljati o novem domu, sta vedela, da si želita nekaj več – prostor, kjer bi les, narava in njun aktiven življenjski slog tvorili harmonično celoto. Odločila sta se za gradnjo lesene hiše, zasnovane po meri, pod vodstvom arhitekta Mateja Gašperiča. Danes v njunem domu vse odseva ljubezen do lesa in narave.

SWL_zakaj_in_kako_graditi_z_lesom_Rok_Barbič

Rok Barbič, predsednik uprave Stillesa: “Če želimo doseči dober rezultat, bližnjic ni”

Pod njegovim vodstvom je podjetje izvedlo več kot 900 projektov v 20 državah in vpeljalo trajnostne inovacije, kot je proizvodnja križno lepljenih lesenih plošč. Rok Barbič, univ. dipl. ekon. in predsednik uprave v Stilles, d. o. o., je podjetje Stilles iz proizvajalca stilnega pohištva preoblikoval v vodilnega ponudnika celovitih rešitev za notranje opremljanje hotelov. Leta 2019 je prejel nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne podjetniške dosežke.

Postanimo prijatelji!

Spremljate z nami zgodbe, ustvarjene za boljši jutri