Od petka, 18. februarja, se s presežki gradnje in oblikovanja v lesu srečujejo obiskovalci Gospodarske zbornice Slovenija. Razstava, ki je postavljena v avli na v Dimičevi 13 v Ljubljani, spodbuja pozitivni odnos do lesa in popularizira kulturo gradnje in rabe lesa, obenem pa omogoča kakovostnim proizvajalcem, arhitektom, ponudnikom, oblikovalcem in projektantom, da predstavijo svoje reference širši javnosti.
Material prihodnosti
“Les postaja gradbeni material prihodnosti, ne glede na to, da ga imamo pravzaprav že več stoletij pred nosom. V zelenem prihodu, ki nas čaka zaradi vseh tegob, smo prišli do točke, ko v graditeljstvu ponovno dobiva zelo veliko vlogo,« je ob postavitvi razstave povedal mag. Gregor Ficko, direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS. »Razvoj individualnih hiš iz lesenih materialov je v zadnjih desetih letih doživel nesluten tehnološki razvoj, ki je Slovenijo tudi na tem področju postavil ob bok najbolj razvitim državam. Ker smo lesno zelo bogati, imamo glede tega zelo velike možnosti. Velik napredek je tudi spoznanje, da nam les pravzaprav omogoča cel niz možnih izkoristkov. Do takih rezultatov prihajamo tudi zaradi aktivnosti, kot je razstava Bivanje z lesom, zato jo toplo pozdravljam.«
Razstave v avli Gospodarske zbornice Slovenija je bil vesel tudi Igor Milavec, direktor Združenja lesne in pohištvene industrije pri GZS: »Razstava Bivanje z lesom prinaša spodbudo ljudem, ki si želijo zagotavljanje prijetnega bivanje in dodajanje kamenčkov v prijaznejši mozaik prihodnosti sveta. Razstavo z veseljem podpiram tudi zato, ker vem, da Gospodarsko zbornico Slovenije vsak dan obišče veliko takšnih ljudi.«
Na pravem mestu
GZS je največja, najmočnejša in najvplivnejša povezava gospodarstva v Sloveniji. Njeno temeljno poslanstvo je izboljševanje poslovnega okolja in povečanje gospodarske rasti, s čemer so pričeli davnega leta 1851. Zato je lokacija za predstavitev lesnih presežkov seveda več kot odlična. »Vseslovenski road-show dogodek predstavlja izbor kakovostnih lesenih produktov in objektov, postavljenih v različnih geografskih in ekonomskih okoljih; poleg arhitekturne in vsebinske zasnove stanovanjskih, javnih, poslovnih in turističnih objektov, namenja prostor in dialog dizajnerski leseni opremi prostorov, pohištvu in projektom v lesu,« pravi direktorica podjetja SLOWOODLIFE, d.o.o., Liljana Vogrinec, ki skrbi za projekt že sedem let. V tem času je razstava, ki se pravzaprav nenehno spreminja in raste, že večkrat obšla Slovenijo, gostovala pa je tudi v tujini.
Odličnost ni naključje
Kdo so podjetja, ki sodelujejo na razstavi slovenskih presežkov v lesu? K naboru odličnosti prispevajo: 3S Design, Alfanatura, CI Produkt, Gašper, Mizarstvo Jezeršek, Lip pohištvo, Svetlomodro, Lumar, Marles, Melodija, Melu mizarstvo, Studio Moste, Permiz, Rihter in Stilles. Pokrovitelja razstave sta Direktorat za lesarstvo, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, in javna agencija SPIRIT Slovenija, partnerja razstave pa podjetji Geberit in CBD. Razstavo v spletni obliki najdete tukaj.
Na sedežu GZS si lahko presežke Bivanja z lesom ogledate vse do 10. marca 2021, nakar bo razstava prvič letos odprla vrata tudi onkraj državne meje – v Pliberku.
Video iz razstave na Gospodarski zbornici Slovenije: