Do 23. avgusta 2021 bo destinacija, uvrščena med stotino najbolj trajnostnih na svetu, še razstavišče trajnostne arhitekture in oblikovanja Bivanje z lesom SLOWOODLIFE, ki jo podpira Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Direktorat za lesarstvo v sodelovanju z javno agencijo SPIRIT Slovenija.
Rogaška Slatina uvrščena med top 100 trajnostnih destinacij na svetu, bo z razstavo v Bobrovem centru del poletja še za odtenek bolj zanimiva in trajnostna. Center bo namreč do 23. avgusta 2021 gostil reprezentančno razstavo slovenske bivanjske kulture Bivanje z lesom – SLOWOODLIFE. Bobrov center je bil predan namenu v sredini septembra 2020, na konferenci Global Green Destination Days pa se je Rogaška Slatina prav s tem odmevnim trajnostnim projektom predstavila v kategoriji Narava in ekoturizem; kot prejemnica Zlatega znaka Slovenia green destination je na globalnem trgu pozicionirana kot okolju in družbi prijazna destinacija. V vseh pogledih trajnostno usmeritev potrjuje tudi odločitev, da Bobrov center letos gosti najuglednejšo slovensko razstavo posvečeno kakovostni trajnostni gradnji, pohištvu ter dizajnerskim izdelkom iz lesa.
Bivanje z lesom – SLOWOODLIFE zajema najbolj reprezentančne objekte in projekte slovenskih ponudnikov, ki načrtno in uspešno soustvarjajo višjo bivanjsko kulturo. Razstava obsega 30 panojev, na katerih so predstavljeni najkakovostnejši ponudniki lesene gradnje, pohištva in izdelkov iz lesa ter turizma v lesu. Razstava je večjezična, s slovenskimi, angleškimi in nemškimi vsebinskimi opisi. Otvoritve v Bobrovem centru so se 10. avgusta 2021 s pozdravnimi nagovori udeležili Danilo Anton Ranc, generalni direktor Direktorata za lesarstvo na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, Andrej Čuš, državni sekretar Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, mag. Branko Kidrič, župan občine Rogaška Slatina, in Lilijana Vogrinec, direktorica SLOWOODLIFE, d.o.o.
Dogodek, ki podpira povratek lesne industrije
»Z razstavami kot je današnja, želimo približati les splošni javnosti in prikazati da gre za zanimiv, okolju in človeku prijazen material ter dogodke za promocijo predelave lesa predstaviti v vseh regijah Slovenije«, je povedal Danilo Anton Ranc, generalni direktor Direktorata za lesarstvo. Tudi ta dogodek podpira povratek oziroma ponovno vzpostavitev lesne industrije v vseh regijah Slovenije, saj je to dobra priložnost za znižanje emisij ogljikovega dioksida. Na direktoratu zato načrtujejo še več promocijskih aktivnosti, pripravljajo nove razpise za sofinanciranje naložb podjetij in izobraževanja v okviru kompetenčnega centra. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo bo lesno industrijo podprlo z 28 milijoni EUR iz sklada Načrta za okrevanje in odpornost.
Da prednosti lesa vse bolj prihajajo v ospredje, je izpostavil tudi Andrej Čuš, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo. Dejal je, da bo k nadaljnji rasti lesne industrije prispevala Uredba o zelenem javnem naročanju, ki je bila na pobudo ministrstva spremenjena tako, da je sedaj obvezna vgradnja lesa tudi pri vseh javnih stavbah, v protihrupnih ograjah in v stavbnem pohištvu. Z vidika prepoznavanja okoljevarstvenih prednosti rabe lesa, pa bo lesna industrija veliko pridobila tudi preko novega zakonodajnega svežnja ukrepov, t.i. Fit for 55. »Še naprej bomo podpirali tudi strateške projekte na področju lesne industrije, ki bodo prispevali k enakomernemu regionalnemu razvoju in ustvarjanju novih delovnih mest,« je na otvoritvi napovedal Čuš.
Poslanstvo izraženo v kakovostnem bivanju
Namen razstave Bivanje z lesom SLOWOODLIFE je širjenje zavesti o kakovostni leseni gradnji in dizajnu iz lesa ter vzpodbujanje trajnostnega razmišljanja. S tem, ko ponuja na ogled primere odlične gradbene in obrtniške prakse, predstavlja pomemben gradnik ozaveščanja javnosti o pomembnosti vpeljave trajnostnih konceptov na različnih področjih življenja in družbenega delovanja. Sodobne lesene hiše in oprema doma iz lesa namreč izpolnjujejo bistvene zahteve trajnostnih pristopov, zmanjšujejo okoljsko obremenitev, so energetsko varčne in nudijo visoko stopnjo bivalnega ugodja. Hiše in interierji iz lesa zagotavljajo prijetno, varno in zdravo bivalno okolje.
»Razstava SLOWOODLIFE prav iz teh razlogov poveličuje les kot naravno bogastvo in kot izjemen gradbeni material, ki ga pozna človeštvo od svojega začetka. Uporaba lesa je obnovljiva in prijazna do okolja, a lesene hiše ne predstavljajo le najbolj nizko-ogljični izdelek; s tem, ko omogočajo cenovno ugodno gradnjo kakovostnega bivalnega prostora z visoko dodano vrednostjo ob nizkih stroških vzdrževanja, prinašajo tudi velike in neposredne koristi uporabnikom,« je zbrane v Bobrovem centru nagovorila Liljana Vogrinec, direktorica SLOWOODLIFE d.o.o. »S podjetji, obrtniki, oblikovalci, arhitekti, projektanti in inštitucijami, kot je tokrat Javni zavod za turizem in kulturo Rogaška Slatina, se zavzemamo za spremembe, ki jih omogoča uporaba lesa; pri SLOWOODLIFE smo ponosni na naše povezovanje s tistimi, ki soustvarjajo naš trajnostni napredek in novo skupno identiteto.«
Trajnost, arhitektura, zgodba o lesu in naravi
Na razstavi arhitekturno dovršenih objektov prav zato še zdaleč ne gre zgolj za arhitekturo. Gre za kakovost sodobnega bivanja, bolj kot kadarkoli prej povezanega z iskanjem rešitev, ki so blizu naravi. Tudi Bobrov center kot primer dobre prakse trajnostne arhitekture in trajnostnega izobraževanja, je plod takšnega razmišljanja, ne le z lokacijo ampak s celostno vsebino. Projektiran je bil v sodelovanju arhitekturnih birojev Strehovec arhitekt in Ravnikar Potokar. Avtorja arhitekture sta Robert Potokar in Andrej Strehovec in slednji je bil prisoten tudi na otvoritvi razstave. »Ta stavba je načrtovana kot sodobna arhitektura, katere osnovni material je les. Zgrajena je svoja vrata prvič odprla leta 2020. Gre za leseno stensko skeletno konstrukcijo, lesene etažne plošče, celo izolacija je iz lesenih materialov in leseno fasado, konkretno naravni sibirski macesen. Govorimo o stavbi, kjer se prepleta več strokovnih polj – predvsem turizem, znanstveno raziskovalno delo, vse v okviru varstva narave,« je zbrane nagovoril arhitekt Andrej Strehovec.
Razstava Bivanje z lesom SLOWOODLIFE je zato postavljena na nek način v zelo domače okolje: trajnostno, med enako mislečimi, kjer so na enem prostoru združene rešitve, ki jih ustvarjajo najboljše zgodbe vzete iz narave in od ljudi.
Krasna sinergija prostora in vsebine
Organizator razstave Bivanje z lesom je podjetje Slowoodlife, d. o. o., ki s spletno platformo www.slowoodlife.com velja za ambasadorja slovenske kakovostne in trajnostne gradnje in bivanja z lesom. Odgovorni urednik portala www.slowoodlife.com Dušan Waldhütter je nad sodelovanjem z Bobrovim centrom navdušen: »Gre za navdihujočo sinergijo prostora in vsebine. Reprezentančne zglede najboljše bivalne prakse ponujamo na ogled v še enem primeru odlične prakse tako gradnje kot izobraževanja in povezovanja okolja. Ta simbolna povezanost dokazuje, da trajnost ni modna muha, temveč nekaj, kar nam je vredno živeti tudi v imenu naših zanamcev.«
Poleg kave, sonca in pogleda na neokrnjeno naravo, kjer lahko užijete tudi znanje o živalskih in rastlinskih vrstah – kar Bobrov center že ponuja, bo z razstavo Bivanje z lesom SLOWOODLIFE svojim obiskovalcem do 23. avgusta razgrnil še zaokrožene trajnostne rešitve bivanja.
Lokacija: Bobrov center | Nimno 2 | 3250 Rogaška Slatina
Partner razstave: Geberit
Več o razstavi Bivanje z lesom preberite tukaj!