Zakaj je gradnja z lesom ključ do kakovostnega bivanja
Lesene konstrukcije niso zgolj estetsko privlačne, ampak tudi izjemno funkcionalne. Les ima naravno sposobnost uravnavanja vlažnosti v prostoru, čisti zrak, je prijeten na dotik in ima pozitiven vpliv na naše fizično in duševno zdravje. Poleg tega ima les izjemno nosilnost in izolativne lastnosti, zaradi česar je odličen gradbeni material za sodobno arhitekturo.
Besedilo: Dušan Waldhütter
Fotografije: Bigstock
V svetu, kjer večino svojega časa preživimo v notranjih prostorih, postaja kakovost bivalnega okolja ključnega pomena. Naše domove in delovne prostore že desetletja polnimo s škodljivimi umetnimi materiali, kar vodi v pojav tako imenovanih “sindromov bolnih stavb”. Kljub hitremu tehnološkemu napredku, je prav kakovost bivanja pogosto zapostavljena. Okolje, v katerem preživimo velik del svojega časa, močno vpliva na naše zdravje, zato je nujno, da premislimo, kako lahko ustvarimo zdravo in trajnostno bivalno okolje.
Pri SLOWOODLIFE verjamemo v moč lesa kot ključnega gradbenega materiala za ustvarjanje zdravih in trajnostnih bivalnih okolij. Les je eden izmed najbolj naravnih, obnovljivih in trajnostnih gradbenih materialov. Slovenija je tretja najbolj gozdnata država v Evropi, kar nam omogoča izjemen dostop do tega dragocenega vira. Les nas povezuje z naravo, bogati naše domove in jih spreminja v svetišča zdravja in dobrega počutja. Zato spodbujamo gradnjo z lesom ter podpiramo trajnostne rešitve, ki izboljšujejo kakovost bivanja.
Pomen premišljeno zasnovanega doma
Ustvarjanje premišljeno zasnovanega doma presega zgolj vizualno estetiko in funkcionalnost. Gre za gradnjo prostora, ki v celoti podpira zdravje, dobro počutje in duševni mir stanovalcev. Takšen dom ni le zatočišče, ampak prostor, kjer se vsak delovni in življenjski dan začne in konča z občutkom udobja, varnosti in harmonije. Pri gradnji z lesom se vsak detajl premišljeno načrtuje – od naravnih materialov do zasnove prostora, ki diha z nami.
Naravni materiali ustvarjajo prijetno, toplo atmosfero, ki spodbuja sproščenost in dobro počutje. Les prav tako naravno uravnava temperaturo in vlago v prostoru, kar ustvarja optimalne pogoje za bivanje skozi vse leto.
Zdravo okolje v domu močno vpliva na naše razpoloženje, energijo in celo na odnose z družino. Uporaba trajnostnih materialov, kot je les, ne izboljšuje le naših domov, ampak tudi zmanjšuje naš ogljični odtis in prispeva k zdravju planeta. Mar ni tudi naša moralna odgovornost, da kadar imamo izbiro, izberemo trajnostne rešitve, ki spoštujejo naravo in skrbijo za zdravo prihodnost?
Trajnostna gradnja za boljšo prihodnost
V času, ko se soočamo z globalnimi okoljskimi izzivi, je pomembno, da iščemo rešitve, ki ne le zadovoljujejo današnje potrebe, temveč tudi prispevajo k ohranjanju naravnih virov za prihodnje generacije. Gradnja z lesom je ena izmed ključnih priložnosti, kako lahko prispevamo k zmanjšanju ogljičnega odtisa in izboljšanju kakovosti bivanja. Naša vizija pri SLOWOODLIFE je, da postanemo vodilni kreator zgodb, ki bodo spodbujale dobro prakso in odgovorno uporabo naravnih materialov v gradbeništvu.
Pri SLOWOODLIFE se zavedamo, da ima vsak posameznik možnost, da s svojimi odločitvami prispeva k globalnemu zdravju planeta. Naša platforma ponuja vsebine, ki podpirajo trajnostno gradnjo in življenje v sožitju z naravo. Smo stičišče dobrih praks, kjer se prepletajo zgodbe o lesu, naravi in trajnostnem načinu življenja. Naša vizija je postati vodilni portal za bivanjske rešitve, ki bodo spodbujale modro uporabo sodobnih tehnologij, varovanje narave in ustvarjanje svetlejše prihodnosti.
Več o tem zakaj to počnemo: TUKAJ
Uživamo, ko lahko z vami delimo naše navdušenje do lesa.
Če želite prebrati več takih člankov, vas vabimo, da se naročite na naše novice!
Morda vas zanima tudi:
‘Gozdarski’ arhitekt: “V mojem srcu ima les posebno mesto.”
Arhitekt Matej Gašperič pri svojem delu stavi na spoštovanje; »Arhitektura za spoštljive ljudi« je zato slogan njegovega arhitekturnega biroja. Ne le, da svojim naročnikom pozorno prisluhne pred snovanjem njihovega doma, ampak si vseskozi prizadeva za pozitivno in konstruktivno sodelovanje. Sprva ni imel nagnjenja do kakega specifičnega materiala – sam pravi, da je imel raje barve –, pozneje pa ga je les popolnoma prevzel. Celo do te mere, da njegov biro danes skoraj izključno snuje le objekte, grajene v tem čudovitem materialu.
Hiša Leska – biografija lesa in arhitekture
Načrtovanje enodružinske hiše predstavlja za arhitekta poseben izziv, saj ob celovitem snovanju zahteva še poistovetenje z načinom bivanja naročnika. Izkušnja pa postane še za kanček bolj zanimiva in kompleksna v primeru, ko se arhitekt sooči z nalogo zasnove lastne hiše. Hišo Leska je zasnovala izr. prof. dr. Vesni Žegarac Leskovar, dekanica Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo v Mariboru. Predstavljamo vam nastanek njenega projekta vse od prve skice do zasnove interierja in ureditve okolice; kako se je znašla v vlogah naročnika, investitorja in ustvarjalca v eni osebi.
Lesena gradnja in inovativne rešitve za družbeno odgovorno delovanje
V Starošincah, naselju v občini Kidričevo, najdete majhno nevladno organizacijo, ki opravlja veliko delo in ima velike načrte, ti pa vključujejo tudi navdihujočo leseno gradnjo. Spoznajte Zavod Nazaj na konja in njihovo čudovito poslanstvo.