Največji dogodek leta 2024, namenjen gradnji z lesom
Strokovna konferenca “GRADIMO Z LESOM DANES ZA JUTRI”
in spremljajoči dogodki v okviru Sejma AMBIENT in DOM plus – sejma notranje opreme, montažnih hiš in prenove doma
13. – 17. november 2024
organizatorja: Gospodarsko razstavišče Ljubljana in SLOWOODLIFE
Kje vse in kako boste lahko na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani spremljali najnovejše trende v gradnji z lesom?
Sejemske predstavitve proizvajalcev lesenih montažnih stavb
Več informacij za razstavljavce: spletna stran sejma, e-pošta
Vse dni sejma
Prikaz različnih konstrukcijskih sistemov in najpogostejših tipov lesene gradnje v sejemski “Ulici lesene montažne gradnje”
Več informacij za razstavljavce: spletna stran sejma, e-pošta, prijavnica za sodelovanje
Sobota, 16. november 2024 / DOPOLDAN
Strokovna konferenca “Gradimo z lesom danes za jutri” na osrednjem sejemskem odru: kratki pogovori s slovenskimi strokovnjaki o najbolj aktualnih temah lesene gradnje.
Nagovarjali bomo graditelje, investitorje in vse tiste, ki si želijo bivati v kakovostnem bivalnem okolju sodobno zasnovanega doma.
Strokovna zasnova konference: SLOWOODLIFE, moderatorja pogovorov: Dušan Waldhütter in Liljana Vogrinec, ustanovitelja SLOWOODLIFE
Sobota, 16. november 2024 / POPOLDAN
Strokovna konferenca “Gradimo z lesom danes za jutri” na osrednjem sejemskem odru: kratki pogovori s predstavniki najvidnejših slovenskih proizvajalcev lesenih hiš.
Naše tematike bodo trendi v branži, sejemske novosti, pa tudi o to, kaj bi glede gradnje hiše ti strokovnjaki svetovali lastnim otrokom.
Moderatorja pogovorov: Dušan Waldhütter in Liljana Vogrinec, ustanovitelja SLOWOODLIFE, prijavnica za sodelovanje
Vse dni sejma
Ogled Showrooma Bivanje z lesom – inovacijske platforme vodilnih lesnih gradbenih in pohištvenih podjetij. Gre za enega najodmevnejših razstavnih projektov, ki letos obeležuje deseto obletnico.
Showroom Bivanje z lesom širi zavest o prednostih bivanja z lesom, kakovostni leseni gradnji in dizajnu iz lesa na najvidnejših mestih po Sloveniji.
Organizator: SLOWOODLIFE; več informacij: office@slowoodlife.com
Vse dni sejma
Video predstavitve najodmevnejših slovenskih referenc lesene montažne gradnje.
Predvajana bodo na BIG screenu osrednjega sejemskega odra vse dni sejma.
Priprava in izvedba: SLOWOODLIFE: več informacij: office@slowoodlife.com
Razstave na Sejmu Ambient in Dom plus 2024
Poleg razstavnega projekta Bivanje z lesom – SLOWOODLIFE in prikaza različnih konstrukcijskih sistemov in najpogostejših tipov lesene gradnje v sejemski Ulici lesene montažne gradnje, bodo na Gospodarskem razstavišču v času sejma Ambient in Dom plus k ogledu vabile tudi TOP ideje (razstava in borza kreacij mladih in obetavnih kreativcev), izbor stolov iz Festivala lesa (natečaj Prastol za oblikovanje lesenega stola je izvirni poklon kočevskemu pragozdu) in razstava Čar lesa Biotehniške fakultete (namenjena promociji predelave in rabe lesa).
Obisk sejma bo odlična priložnost, da si največje in najbolj prepoznavne slovenske razstavne projekte, namenjene promociji bivanja z lesom, ogledate na enem mestu.
Gospodarsko razstavišče
POSTANITE RAZSTAVLJALEC NA SEJMU AMBIENT IN DOM PLUS
Podrobnosti: tukaj
Gospodarsko razstavišče
SODELUJTE S PRIKAZOM KONSTRUKCIJSKEGA SISTEMA V SEJEMSKI ULICI LESENE MONTAŽNE GRADNJE
Podrobnosti: tukaj
PARTNERJI PROJEKTA:
Zakaj bo to največji dogodek leta 2024, namenjen gradnji z lesom
CENTRALNI DOGODEK MONTAŽNE LESENE GRADNJE V REGIJI
Z željo, da se slovenski sejmi še bolj specializirajo, bodo na Gospodarskem razstavišču v jesenskem sejemskem dogodku Dom plus izpostavili program montažne lesene gradnje tako, da bo za tovrstno gradnjo postal ta dogodek centralni dogodek v Sloveniji, kasneje pa tudi širše v regiji.
Zakaj?
• montažna lesena gradnja je poseben segment, kjer imamo v Sloveniji relativno veliko ponudbe,
• les kot material je trajnostni material, ki omogoča visoko kakovost bivanja,
• Slovenija je tretja najbolj gozdnata država v Evropi,
• montažna lesena gradnja daje lesu visoko finančno dodano vrednost,
• les je material, ki je pomemben tudi pri notranji opremi (vsebina sejma Ambient),
• obstaja velika verjetnost, da postane za sejem v prihodnje pomemben dogodek za širšo regijo.
NA ENEM MESTU IN Z DODANO VREDNOSTJO
Dopoldanski del strokovne konference Gradimo z lesom danes za jutri, ki bo v soboto, 16. 11. 2024, bo moderirana debata s priznanimi slovenskimi strokovnjaki o različnih aktualnih tematikah: zakaj sploh graditi z lesom, kakšne sisteme lesene montažne gradnje poznamo in kaj so njihove značilnosti, plusi in omejitve sodobne lesene montažne gradnje, primerjava lastnosti montažne lesene hiše s klasično zidanim objektom, montažna lesena gradnja v luči arhitekturnih izzivov …
Popoldanski del pa bo v znamenju pogovorov s predstavniki uglednih slovenskih proizvajalcev lesenih montažnih objektov. Z njimi se bomo pogovarjali o novostih na tržišču in primerih dobre prakse, pa tudi o tem, kakšno hišo bi postavili sami zase ali za svoje otroke.
Tako strokovna konferenca kot Ulica lesene montažne gradnje in razstava Bivanje z lesom bodo fizično potekale v dvorani Kocka. V isti dvorani bodo tudi individualni razstavni prostori razstavljavcev montažne lesene gradnje.
NE SPREGLEJTE RAZŠIRJENIH INFORMACIJ SEJEMSKEGA PROGRAMA!
Vsebine dogodka bomo na portalu SLOWOODLIFE, v Newsletterjih SLOWOODLIFE in na naših socialnih omrežjih v prihodnje predstavili še podrobneje. Prav tako bomo podrobneje predstavili naše strokovne sogovornike in nenazadnje podjetja, ki bodo sodelovala na omenjenih dogodkih.
Bodite na tekočem in se naročite na naš mesečni novičnik: tukaj!
Kaj boste izvedeli na strokovni konferenci, ki bo v soboto, 16. novembra 2024, in kdo vse bo z nami:
dr. Bruno Dujič
direktor in vodja razvoja v podjetju CBD, d. o. o.
“Družina, ki bo izbrala pretežno leseno izvedbo izgradnje svoje hiše, bo prispevala k skladiščenju ca. 50 ton CO2. S tem se ne le zmanjšuje izredna obremenitev okolja, temveč se omogoča celo negativna bilanca izpustov zahvaljujoč skladiščenju CO2 v lesu!”
Dr. Bruno Dujič je strokovnjak za projektiranje in konstruiranje lesenih objektov, nosilec posebnih patentov za X-Lam plošče in eden vodilnih strokovnjakov na področju gradnje z lesom v srednjeevropskem prostoru.
Z njim se bomo pogovarjali o pomenu lesa med ostalimi gradbenimi materiali, o sodobnih rekonstrukcijah objektov in o tem, zakaj je modro graditi z lesom.
“Namesto rušenja starih stavb in gradnje novih iz betona, lahko izbiramo mnogo bolj trajnostne rešitve. S potresno sanacijo in leseno nadgradnjo iz križno lepljenih plošč bistveno zmanjšamo količino uporabljenega betona in izpuste CO2, hkrati pa v konstrukciji uskladiščimo znatno količino CO2. Prav tako je pomemben dejavnik, da je konstrukcija objektov s CLT-ploščami do petkrat lažja od klasičnih betonskih objektov. Specifična teža CLT iz smreke je okoli 470 kilogramov na kubični meter, armiranega-betona pa 2.500 kilogramov na kubični meter, kar bistveno zmanjša izpuste ogljikovega dioksida v primerjavi z betonsko gradnjo.”
dr. Miha Humar
redni profesor za lesarstvo na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani
“Slovenijo so lani prizadele obsežne poplave. Tudi v Sloveniji smo po tem dogodku dobili prve podnebne begunce. Poplave zahtevajo obsežno obnovo, te pa ne smemo izvesti s tehnologijami, ki so pripeljale do podnebnega zloma. Ena od alternativ, ki aktivno prispevajo k blaženju podnebnih sprememb, je gradnja z lesom.”
Raziskovalno delo dr. Mihe Humarja obravnava probleme vrednotenja življenjske dobe lesa in razvoja klasičnih biocidnih in nebiocidnih rešitev za zaščito lesa. V te namene je postavil prvo celovito terensko polje, kjer potekajo poljski preizkusi. Leta 2022 je na Bledu organiziral 53 letno konferenco o zaščiti lesa (International research Group for Wood Protection IRG/WP), za kar je bil nagrajen s častnim nazivom Kongresni ambasador. Je soavtor dveh mednarodnih patentov, svoja spoznanja pa je objavil v več kot 200 znanstvenih člankih.
“Les tekom svoje celotne življenjske dobe skladišči CO2 in prispeva k blaženju podnebnih sprememb. Vendar je lesna gradnja bistveno zahtevnejša od klasične gradnje in ne odpušča napak. Zato je večjo pozornost treba posvetiti detajlom in po potrebi uporabiti odpornejši les, modificiran les ali zaščiten les. Če uporabimo ustrezen les in ga pravilno vgradimo, je življenjska doba lesenih objektov primerljiva s klasično grajenim ob bistveno višji kakovosti bivanja.”
Sogovornike strokovne konference bomo predstavljali vse do samega dogodka.
Bodite obveščeni in se naročite na naš mesečni novičnik: tukaj!
Uživamo, ko lahko z vami delimo naše navdušenje do lesa.
Če želite prebrati več takih člankov, vas vabimo, da se naročite na naše novice!
Morda vas zanima tudi:
Zakaj bi morala biti gradnja lesene hiše vaša prva izbira
Montažna lesena gradnja je vse bolj priljubljena izbira investitorjev, saj ponuja les zlasti pri gradnji enodružinskih hiš ali nižjih večstanovanjskih objektov številne prednosti pred drugimi gradbenimi materiali. Preberite ključne razloge, zakaj se odločiti za leseno hišo.
Večino lesenih slovenskih hiš zgradimo v okvirno-panelnem sistemu
V svetu na splošno poznamo tri velike konstrukcijske sisteme lesene gradnje, to so masivni, skeletni in okvirni sistem. Vsakega od njih nadalje delimo še v dve podskupini, pojasnjuje red. prof. dr. Miroslav Premrov, predstojnik Katedre za gradbene konstrukcije Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru.
Lesena gradnja in inovativne rešitve za družbeno odgovorno delovanje
V Starošincah, naselju v občini Kidričevo, najdete majhno nevladno organizacijo, ki opravlja veliko delo in ima velike načrte, ti pa vključujejo tudi navdihujočo leseno gradnjo. Spoznajte Zavod Nazaj na konja in njihovo čudovito poslanstvo.
Več zanimivih člankov o gradnji z lesom: tukaj
Postanimo prijatelji!
Spremljate z nami zgodbe, ustvarjene za boljši jutri