‘Gozdarski’ arhitekt:
“V mojem srcu ima les  posebno mesto.”

Arhitekt Matej Gašperič pri svojem delu stavi na spoštovanje; »Arhitektura za spoštljive ljudi« je zato slogan njegovega arhitekturnega biroja. Ne le, da svojim naročnikom pozorno prisluhne pred snovanjem njihovega doma, ampak si vseskozi prizadeva za pozitivno in konstruktivno sodelovanje. Sprva ni imel nagnjenja do kakega specifičnega materiala – sam pravi, da je imel raje barve –, pozneje pa ga je les popolnoma prevzel. Celo do te mere, da njegov biro danes skoraj izključno snuje le objekte, grajene v tem čudovitem materialu.

Besedilo: Sergeja Javornik
Fotografije
: Osebni arhiv

SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič
SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič
SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič

Arhitekt ni zgolj risar novega doma. Vi se dojemate kot »spremljevalec na poti od prvih zaželenih idej do končne vselitve v naš novi dom«. Zakaj spremljevalec, kakšen spremljevalec ste?
Prijeten. In navdihujoč … Upam (nasmešek). Včasih malce provokativen. Predvsem pa takšen, ki je pripravljen prisluhniti svojim naročnikom. In si vzeti čas, da jih tudi sliši.

Obstajajo neskončne možnosti glede materialov in tehnologije, ste zapisali v enem od prispevkov na spletni strani svojega biroja. Kakšno vlogo ima pri delu vaš osebni odnos do lesa?
Prvih 25 let svoje kariere sem prebil v virtualnem svetu, kjer so občutki in izkušnje, ni pa nič otipljivega. To je nedvomno ena od stvari, ki sem jih v prejšnjem življenju najbolj pogrešal. Morda sem prav zato nad materiali sedaj še toliko bolj navdušen. So namreč čudovita stvar. Imajo svojo barvo, taktilnost, teksturo, svoje specifike glede načina in možnosti obdelav. V pravi kombinaciji drug z drugim in s praznim prostorom, ki ga definirajo, ustvarjajo simfonijo, ki je balzam za našo dušo.

Osebno so mi zelo blizu kovina s svojo natančnostjo, kamen in surov vidni beton kot njegova metafora … A les ima v mojem srcu posebno mesto. Zanimivo je, da ni bilo tako od nekdaj. Ljubezen do lesa se je razvila sčasoma.

Kaj vas pri lesu tako navdušuje, prevzame? Vas lahko še kaj preseneti pri lesu?
Hmmmm … v resnici ne vem. Preprosto se v ambientih, ustvarjenih z lesom, počutim prijetno. Toplo. Žagan, skobljan, krtačen, žgan, peskan v primeru starih tramov siv razpokan les, ki se je naravno postaral … Rad ga vonjam. Rad se ga dotaknem, ga občutim. Hoja po krtačenem valovito skobljanem parketu je nekaj najbolj prijetnega – prava masaža za podplate.

Poleg vsega tega pa je tudi čudovit in hvaležen konstrukcijski material. Gradnja z njim je natančna in hitra. In gradbišče objekta, grajenega v lesu, je povsem nekaj drugega kot klasično gradbišče, za katerega imam občutek, da je vedno vlažno in prašno.

Katera vrsta lesa vas posebej navdušuje in zakaj?
Ko sem bil v Avstraliji, sem bil navdušen nad vrstami in odtenki lesa, ki jih uporabljajo tam.

 

Vsi lesovi imajo nekoliko bolj rdečkast odtenek, ki ustvarjajo izredno lepe ambiente. A to je lepo tam. Da bi nekaj takšnega želeli kopirati tu, se mi ne zdi na mestu. In tudi ni smiselno, saj imamo tudi doma kup čudovitih lesov. Smreka kot najbolj razširjen in hvaležen konstrukcijski les, trdi hrastovi podi, čudoviti domači macesen, ki se tako predvidljivo nepredvidljivo stara, brin, ki v spalnici še dolga leta oddaja blago, pomirjujočo aromo …

Kaj pretehta pri snovanju hiše, ko se odločate za uporabo materialov? Kdaj je dovolj lesa?

Pred kratkim sem snoval hišo za dva naročnika v najlepših letih. Proces je bil nadvse prijeten in izpolnjujoč. A prav glede notranjih obdelav smo se najbolj lovili. Jaz sem se trudil slišati njiju. Očitno preveč, saj je naročnik v nekem trenutku dejal: »Matej, ti si arhitekt. Ti povej. Naredi tako, kot bi naredil zase.« In sem. Strop, stene in večina tal … vse v lesu. Akcent je le barvita stena iz butane zemlje, ki ustvarja zaledje bivalnega prostora. Je pa res, da se bomo sedaj pri notranji opremi z lesom držali nekoliko nazaj, da ustvarimo ustrezno ravnotežje.

SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič
SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič

Koliko lesa je v vašem domu, v vašem poslovnem okolju?
Doma izredno malo. Kot rečeno, les ni bil od nekdaj moj favoriziran material. Prisegal sem na to, da je lahko katerakoli barva, samo da je bela. A to z Alenko (partnerico, op. p.) sedaj počasi spreminjava – s previdnim in premišljenim vnašanjem lesenih elementov v naš domači ambient.

Arhitektura lesa je ena izmed najstarejših oblik stavbarstva. Jo pri nas spoznavamo na novo?
Hmnja … ne vem. Morda pa res. Zanimivo je, da je bilo samograditeljstva, ki je bilo v Sloveniji najbolj prisotno v drugi polovici preteklega stoletja, v lesu zelo malo. A tudi, če ga spoznavamo na novo, bi dejal, da smo pri tem zelo uspešni.

 

Naši leseni objekti so med najbolj kakovostnimi na svetu in se mirno postavljajo ob bok Švicarjem, Skandinavcem in tudi Avstrijcem.

Ali les v Sloveniji postaja vse bolj pomemben gradbeni material predvsem zaradi trajnostnega vidika?
Po pravici povedano, ne vem. Statistiki ne sledim kaj dosti. Je pa nedvomno odstotek gradnje v lesu v porastu. In tudi povpraševanja s strani naročnikov je vedno več – celo toliko, da ta trenutek drugačnih projektov, z redkimi izjemami, niti ne sprejemamo. Smo se tako rekoč specializirali za gradnjo z lesom.

So predsodki do lesene gradnje za arhitekta izziv?
Pred leti smo se z naročniki še precej pogovarjali o prednostih in slabostih enega in drugega načina gradnje. 

Danes do nas večinoma pridejo naročniki, ki so že odločeni za takšen način gradnje. Očitno oddajamo takšen ‘vibe’ oz. se je razširil glas o naši ‘specializaciji’. Eden od naročnikov mi je pred kratkim dejal, da so mu, ko je v nekem drugem biroju povedal, da bo sodeloval z nami, rekli: »A, pri tistem gozdarskem arhitektu.« Kako je bila ta pripomba mišljena, ne vem. A jaz sem jo vzel kot kompliment.

Imata inovativnost in drznost v les(e)ni arhitekturi svoje meje pri snovanju, načrtovanju objektov? Na kaj je treba biti posebej pozoren?
Konstrukcijsko gledano, je jeklo odlično za prevzemanje nategov. Beton za tlake …
Tako kot vsak material ima tudi les svoje specifike. Če jih poznaš, si lahko drzneš marsikaj.

SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič
SLOWOODLIFE_Matej_Gašperič
SLOWOODLIFE_banner_GR

Uživamo, ko lahko z vami delimo naše navdušenje do lesa.
Če želite prebrati več takih člankov, vas vabimo, da se naročite na naše novice!

Morda vas zanima tudi:

SLOWOODLIFE_strokovno_v_lesu_certifikati

Certifikati v svetu montažne gradnje z lesom

Zagotavljanje in kontrola kakovosti predstavljata pomemben segment v procesu gradnje s končnim ciljem zagotoviti trajno, funkcionalno in kakovostno gradnjo. Vse od začetka procesa gradnje do njenega konca obsega tako kontrolo kakovosti gradbenih proizvodov kot kontrolo kakovosti same izvedbe del.

SLOWOODLIFE_Franc_Pohleven

Z leseno gradnjo do novih delovnih mest in nižjih emisij CO₂

Po koronskem obdobju bo treba ubrati nove poti, saj so nas stare pripeljale v okoljsko in vsesplošno družbeno krizo, ugotavlja prof. dr. Franc Pohleven, upokojeni zaslužni profesor Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Je ustanovitelj in član Društva za zaščito lesa Slovenije in že več kot petnajst let z razstavami Čar lesa promovira okoljski pomen lesa za prihodnost človeštva. K temu so ga spodbudile podnebne spremembe, ki se kažejo z vedno pogostejšimi ekstremnimi vremenskimi pojavi. 

SLOWOODLIFE_MARLES

Večino lesenih slovenskih hiš zgradimo v okvirno-panelnem sistemu

V svetu na splošno poznamo tri velike konstrukcijske sisteme lesene gradnje, to so masivni, skeletni in okvirni sistem. Vsakega od njih nadalje delimo še v dve podskupini, pojasnjuje red. prof. dr. Miroslav Premrov, predstojnik Katedre za gradbene konstrukcije Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru.
Pod masivni konstrukcijski sistem, kjer so stenski in stropni elementi polni, uvrščamo skladovni sistem, ki predstavlja star, klasični način lesene gradnje, ter novejši montažni masivno-panelni sistem, kjer polne montažne nosilne panele sestavljajo križno položene in zlepljene deske. Ta sistem je sicer poznan tudi pod imenom križno-lepljen les, v mednarodni strokovni literaturi pa CLT ali X-lam.